dk dr Leszek Jańczuk

Urodził się 26 listopada 1965 roku w Hajnówce. Zadedykował swe serce Chrystusowi podczas ewangelizacji B. Grahama w Białymstoku w 1978 roku. Pochodzi z pastorskiej rodziny (jego dziadek i ojciec byli pastorami). Dr Jańczuk również prowadził w latach 2002-2004 kościół w Nowosadach. Jest duchownym Kościoła Zielonoświątkowego, absolwentem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Ukończył studia podyplomowe na Vrije Universiteit w Amsterdamie (1998-1999). Tytuł doktora uzyskał w grudniu 2005 r. Jest jednym z tłumaczy Biblii Ekumenicznej. Od 2010 r. członek stowarzyszony Stowarzyszenia Biblistów Polskich. W latach 2011-2012 współpracował z kanałem telewizyjnym Religia.tv. Uczestnictwo w ekumenicznym przekładzie Nowego Testamentu było ważnym wydarzeniem w jego życiu, które otwierało wiele drzwi. Dzięki temu mógł studiować w Amsterdamie na kierunku „Bible Translation”. Dzięki temu głosił, jako główny mówca, zarówno w kościele prawosławnym, jak i katolickim. W kościele prawosławnym głosił w maju 1998 w Siedlcach na temat „Dlaczego czytamy Biblię”.

Wykładane przedmioty:

  • – Egzegeza Nowego Testamentu
  • – Teologia Nowego Testamentu
  • – Introdukcja do Nowego Testamentu
  • – Język grecki.

Zainteresowania:
W teologii interesuje się głównie biblistyką. Lubi niektórych filozofów, np.: Hegla, Cassirera, Bergsona. Nie akceptuje jednak całych ich systemów filozoficznych, a jedynie niektóre wątki. Czyta dialogi Platona i powieści Dostojewskiego. Najchętniej słucha muzyki Bacha, Beethovena
i Mendelssohna (czasem Handla, Berlioza, nawet Wagnera). Lubi biegi długodystansowe, pasjonuje się przyrodą Puszczy Białowieskiej, słucha kazań Billy’ego Grahama, edytuje Wikipedię.

Book your tickets